Video

21.02.2017, Instinkt č. 08/2017

Trailer: Místo u moře

Jizvy, které nezarůstají

O filmu Místo u moře se zdaleka nemluví tolik jako o jeho hlavní oscarové konkurenci, muzikálu La La Land, přesto ve všech důležitých kategoriích nominace má. Včetně té za nejlepší film. Proč? Jednoduše proto, že umí tnout do živého. A hodně bolestivě.

Scenárista a režisér Kenneth Lonergan netočí zase tak často, ale když se do něčeho pustí, stojí to za to. Tříhodinové drama Margaret (2011) nebo ještě lepší Na mě se můžeš spolehnout (2000) se soustředí na obyčejné lidské problémy běžného života, není v nich nic okázalého a přesně vědí, co chtějí říct. Místo u moře z této řady nijak nevybočuje. Příběh, který se mohl odehrát kdekoli a kdykoli, je ale působivý svou bezvýchodnou naléhavostí. A hlavně má trumf v podobě představitele hlavní role: Caseyho Afflecka.

Nesnadné návraty
Manchester-by-the-Sea, jak také zní originální název snímku, je obyčejné novoanglické přístavní maloměsto, jen kousek od Bostonu. Každý v něm zná každého, nebo o něm alespoň slyšel, a tak když se tam po letech ukáže Lee Chandler (Casey Affleck), vzbudí to trochu rozruch. Však má za sebou nepěkně komplikovanou minulost, kterou divák při častých flashbacích postupně odhaluje. A pořádně z ní mrazí.
Lee, který už roky žije v Bostonu, pracuje jako údržbář a občas se popere při osamoceném vysedávání v baru, nepřijel jen tak. Jeho bratr Joe (Kyle Chandler) totiž náhle zemřel. Zůstal po něm jen dospívající syn Patrick (Lucas Hedges), a protože jeho matka-alkoholička od rodiny dávno odešla, mladík se ocitá sám. A Lee u notáře překvapeně zjišťuje, že bratr z něj udělal Patrickova opatrovníka. Pro oba je to nezvyklá situace a musí se s ní nějak vyrovnat.

Celou RECENZI Davida Lancze ci můžete přečíst v novém vydání časopisu Instinkt (08).

Co vy na to?

Bojíte se rádi, milujete filmové horory?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.

Závist ovlivňuje život každého třetího Čecha. Je to váš případ?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.


Dnešní sudoku

klikněte pro zvětšení

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.