Editorial

16.03.2018, Instinkt č. 12/2018, autor: Linda Kholová

Loutkářem snadno a rychle

Nenechte se ovládat! Pošlete k šípku všechny podlé slizouny, kteří s lidmi zacházejí jako s figurkami na šachovnici! Úlisným necitům, manipulativním prospěchářům je zapotřebí říci: NE. S podobným nabádáním se čím dál častěji setkáváme v různých časopisech. Jenže manipulace je něco, k čemu se - i nevědomky - uchyluje dennodenně každý z nás, i slušňák přeslušnělý. Pokud v obchodě obdaříme zářivým úsměvem prodavačku, děláme to spíš než z vřelých sympatií proto, aby na nás byla při obsluze milejší, že? Lidi vždycky odzbrojíte, když se jich v diskuzi jednoduše zeptáte: „Co si o tom myslíš ty?" Naklonit si člověka lze i pozorným nasloucháním a občas, ruku na srdce, takovou empatii emulujeme.

Koneckonců: ženy odpradávna vědí, že použít správnou dávku odhalené kůže je výhodné, jednají-li s mužem, od něhož něco potřebují (je dokázáno, že schopnost racionálního uvažování takto atakovaného samce se v tu chvíli rapidně snižuje!). A tak dále. Manipulace nadmíru tvrdého kalibru, která oběť - ať už v mezilidských vztazích, nebo v práci - ničí, terorizuje, ubližuje jí, je ohavnost.

David Lancz v hlavním tématu tohoto čísla INSTINKTU popisuje nejen techniky, které manipulátoři používají, ale i to, jak se jim trochu přiučit. Je to amorální? 

Neříká se nadarmo: nejlépe se bojuje, když znáš nepřítele do morku kostí. Ti nejlepší manipulátoři (mimochodem všichni diktátoři) si nemusejí osvojovat žádné velké triky. Mají vrozenou schopnost vytušit slabiny člověka zaútočit na ně a využít pro své záměry. Kromě slov, vět a frází, jež umějí dostrkat nebožáka tam, kam je potřeba, aniž by to sám poznal, je k užitku i nonverbální komunikace, mající podobnou sílu. Kdesi jsem četla o jednoduchém způsobu, jak někoho znervóznit: stačí se mu dívat na místo pár centimetrů nad kořenem nosu.

Pevně věřím, že vás potěší i další články, které jsme vám připravili. 

Linda Kholová
Šéfredaktorka

tiskni pošli diskuse (0) příspěvkůCo vy na to?

Bojíte se rádi, milujete filmové horory?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.

Závist ovlivňuje život každého třetího Čecha. Je to váš případ?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.


Dnešní sudoku

klikněte pro zvětšení

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.