Havel v obrazech
Václav Havel pocházel z bohaté, jak se po roce 1948 začalo říkat, buržoazní rodiny. Jeho dědeček Vácslav vybudoval v srdci Prahy palác Lucerna, tatínek Václav Maria nad Vltavou vilovou čtvrť Barrandov a restauraci Barrandovské terasy, strýc Miloš zas tamní filmové ateliéry. Havel typicky prohlašoval, že „byl svým povýšením ponížen“ a pokračoval: „Přičtěte k tomu, že jsem byl vypasený tlouštík a že se mi všichni – jak je mezi dětmi zvykem – za mou tloušťku posmívali.“
Vyřazení ovšem neslo plody. Havel už v deseti letech listoval Peroutkou, Masarykem a Čapkem a pocit osamocení vedl k tomu, že začal psát. To se dělo na pozadí teroru padesátých let, kdy Havlovi přišli o všechno a Václav ani jeho mladší bratr Ivan nesměli studovat. Nakonec přece odmaturoval – poté, co se učil tesařem a pracoval jako chemický laborant – Divadelní fakultu AMU však mohl dokončit až po vojně v roce 1966. Nastoupil jako kulisák v Divadle ABC u Jana Wericha a pak Na Zábradlí. Hned jeho první hra Zahradní slavnost ho zařadila mezi přední autory absurdního dramatu, jako byli Eugene Ionesco nebo Samuel Beckett. Napsal osmnáct her, které se v zahraničí hrály s obrovským úspěchem. Venku dramatika Havla oslavovali, doma ho režim úzkostlivě tajil.
Předchozí
|
Další
1/28
S bratrem Ivanem: Jako malý chlapec koncem třicátých let se svým bratrem Ivanem (vlevo). Kvůli „buržoaznímu“ původu si sourozenci Havlovi později ve škole vytrpěli ústrky od pedagogů i spolužáků.
2/28
Setkání legend: Se členy kapely Rolling Stones navázal Havel přátelský vztah už od prvního koncertu na Strahově v létě 1990. Na snímku v roce 1995 při neplánovaném setkání na letišti v australském Melbourne.
3/28
Suzanne Vega a Lou Reed: Reedova kapela Velvet Underground byla Havlově srdci zvláště blízká. Inspirovala totiž jeho milované Plastic People of the Universe.
4/28
Návštěva Berlína: Václav Havel v roce 1968, kdy navštívil západoberlínské Schillerovo divadlo.
5/28
S rodiči: Na procházce po Karlově mostě v roce 1956. Jiné než černé výložky Havel dostat nemohl...
6/28
60. léta: Václav Havel se z kulisáka v Divadle Na Zábradlí proměňuje ve světově proslulého dramatika a předního českého intelektuála.
7/28
Podlomené zdraví: Těžký zápal plic, kvůli kterému byl z druhého věznění o 15 měsíců dříve, zanechal na Havlovi neblahé stopy do konce života.
8/28
Komunisté kapitulují: Někdejší komunistický premiér Ladislav Adamec souhlasí se vstupem kandidátů Občanského fóra do vlády. Revoluce vítězí.
9/28
Táborový Řečník: Listopad 1989. Václav Havel překvapil všechny své blízké spolupracovníky. Z plachého člověka se stal mužem, který dokázal strhnout i statisícové publikum.
10/28
Dva symboly. Alexander Dubček měl ambici stát se prvním polistopadovým prezidentem, ale nepochopil, že jeho éra je dávno pryč. V počátcích revoluce však byl coby symbol pražského jara důležitým Havlovým spojencem.
11/28
Revoluce ve svetru: Svetr a džíny – typická uniforma lídrů z dob počátků Občanského fóra. Ještě více tak vynikl kontrast nových politiků oproti otesilovaným aparátčíkům.
12/28
Velkolepý úspěch: Během projevu v americkém Kongresu byl nový československý prezident několikrát přerušen ovacemi vestoje.
13/28
Na blízkém východě: Během návštěvy Jordánska v roce 1997 se Havel setkal i s napraveným teroristou Arafatem. Na rozdíl od něj Nobelovu cenu nikdy nezískal...
14/28
Královna na hradě: Anglická královna během slavnostní večeře na Pražském hradě mezi dvěma největšími soupeři české polistopadové politiky.
15/28
Hradní pán: Během svého prezidentování Václav Havel otevřel Hrad veřejnosti a významně se podílel na jeho proměně. Na snímku stojí u mramorové fontány na chodbě před prezidentskou pracovnou.
16/28
Bush Jr. v Praze: Česko se i díky Havlovi a jeho příklonu k euroatlantickým vazbám stalo důležitým strategickým partnerem Spojených států.
17/28
Na návštěvě Austrálie: S manželkou Olgou v australském Sydney během prezidentské cesty v březnu 1995.
18/28
Konec prezidentství: 30. leden 2003, Václav Havel se po třinácti letech loučí s prezidentskou funkcí.
19/28
Ve Varech 2005: Manželé Havlovi byli pravidelnými hosty Karlovarského filmového festivalu.
20/28
Premiéra Odcházení: Přestože Havlův film vzbudil velká očekávání, u diváků ani kritiky příliš neuspěl.
21/28
Znovu ve Varech: Jako celebrity první kategorie na červeném koberci před hotelem Thermal.
22/28
Zvláštní host: Pražský hrad navštívil i král popu Michael Jackson. Těžko říci, jestli našli společnou řeč.
23/28
S Redfordem: S ikonou amerického filmu v Karlových Varech v roce 2005.
24/28
V Paříži: Před čtyřmi lety se Havlovi setkali ve francouzské metropoli s Alainem Delonem.
25/28
Clinton v Redutě: Jazzový večer v pražském klubu Reduta vyvrcholil v listopadu 1994 saxofonovým sólem amerického prezidenta.
26/28
Povedený žert: K třiapadesátým narozeninám Havla propašovali jeho přátelé blahopřání do společenské rubriky Rudého práva. Soudruzi přestávali mít pod kontrolou i svůj hlavní ideologický plátek...
27/28
Přikulování: V sedmdesátých letech sehnal Havel práci v trutnovském pivovaru. Angažmá geniálně využil v proslulé aktovce Audience.
28/28
Spojenci: K papeži Janu Pavlu II . měl Václav Havel blízko – jak duchovně, tak politicky. Polák Karol Wojtyla byl stejně jako Havel považován za jednoho z hlavních strůjců pádu železné opony.
tiskni
|
pošli