Editorial

01.09.2015, Instinkt č. 36/2015, autor: Jana Víšková

Dáme si to ještě jednou?

Nám musel stačit Skákal pes a Perníková chaloupka Františka Ringo Čecha na táborové diskotéce. Ony mají Když se zamiluje kůň a Červenou Karkulku, která to dotáhla až do Národního. My jsme v hodině zpěvu povinně buráceli Skal a stepí, divočinou, ony se nadšeně pokládají do Chválím tě, země má (aniž by ovšem stejně jako my tenkrát úplně chápaly, o co v tom „budovatelském" textu vlastně jde). Jinak je to ale rozdíl obrovský. Nové generace dětí totiž vyrůstají na stovkách písniček tandemu Svěrák & Uhlíř. Na melodiích a textech, které mají vždycky nějaký fór a poetiku, zároveň jsou ale tak jednoduché, že je dokážou zazpívat i batolata krátce potom, co začnou mluvit. Oba pánové jsou v tomhle řemesle tak úspěšní, že pokud by neznali recept na hit oni, pak už nikdo. V rozhovoru o pár stránek dál zároveň přiznávají, proč by se ani navzdory svému věku a znalosti dětské duše do tohohle období života ani za boha nechtěli vrátit.

Když si tak vzpomenu na svou napůl odbarvenou hlavu koncentrovaným kysličníkem, permanentní dekadenci depešáckého oblečení v kombinaci s kolotočářským make-upem devadesátých let, zcela je chápu. Ani když vidím fantastické možnosti současných teenagerů, vrátit bych se do toho období nechtěla. Jinak je to ale moc pěkná a užitečná exkurze do hlubin puberťákovy duše a moc děkuji všem jejím hrdinům, že do toho s námi šli. A pokud je, stejně jako mě tehdy, strašně štve jakékoli označení odvozené od slova „puberta", omlouvám se jim. Čeština se v tomto ohledu, co se týče synonym, za ty roky zkrátka moc nevyšvihla.

Návraty do minulosti i utváření budoucnosti můžete najít pod povrchem takřka všech textů v tomto vydání. Záleží jen na tom, co jste právě teď připraveni vidět a ochotni si připustit. Třeba já to vidím na levanduli...

Hezké léto, stále ještě, 

Jana Víšková
Šéfredaktorka 

tiskni pošli diskuse (0) příspěvkůCo vy na to?

Vyznáte se v módních výstřelcích vašeho teenagera?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.

Setkali jste se někdy s člověkem, který měl pocit, že ho stále někdo sleduje, odposlouchává, ohrožuje?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.


Dnešní sudoku

klikněte pro zvětšení