Editorial

26.08.2014, Instinkt č. 35/2014

Poučení z Berlína

Kdo chce jít v těchto dnech s dobou, vylije si na hlavu kýbl vody. Tom Cruise, Lady Gaga, David Beckham, Bill Gates, Oprah Winfreyová, Mark Zuckerberg, Usain Bolt, Steven Spielberg, George Bush, Petra Kvitová či Petr Čech... Ti všichni jsou díky své exhibici na podporu výzkumu jedné takřka neznámé nemoci zase o kousek slavnější.

Kýbl plný... kdovíčeho... na sebe zvrhl i Pavel Čurda. Kdo? Ještě před pár dny znala jeho jméno jen hrstka analytiků ze světa byznysu. Pak si dal v jednom berlínském baru pár skleniček a po návratu do hotelového pokoje napsal dívce, se kterou se ten večer dobře bavil, dnes už legendární vzkaz: „Moc se mi líbíš. Neopustím Berlín, dokud se s tebou nevyspím. Platí?" (pro fajnšmekry: „I will not leave Berlin without having sex with you. Deal?").

A strhla se mela, z níž většině českých mužů, které znám, stydne krev v žilách. Gesche Haasová, začínající podnikatelka z New Yorku, se obrátila na firmy, se kterými Pavel Čurda až dosud spolupracoval, s následující „žádostí o radu": „Myslím, že je potřeba nabídnout skutečné řešení pro ženy a ukázat jim, jak se s takovými situacemi vypořádat," uvedla a šla k věci: „Proto jsem se rozhodla dotyčného jmenovat a jeho e-mail zveřejnit. Jinak by se nikdo nepoučil."

Dlužno dodat, že ti dva se nepotkali na dovolené pod palmami, ale na odborné konferenci. Jednu skupinu tvořili lidé, kteří hledají podílníky pro rozjezd svého byznysu, na straně druhé stáli dotyční investoři. A co čert nechtěl: v roli snaživých žáků byly převážně mladé ženy, zatímco za pultíkem pro přednášející se střídali zralí muži. I proto se pro rozvedeného českého čtyřicátníka stalo osudné hlavně ono obchodnické slovo „deal" v závěru jeho opileckého návrhu.

Stačilo mi pár reakcí žen v mé blízkosti, abych pochopil, že i mnohé Češky mají pro Gesche Haasovou pochopení. Nebo přesněji: nemají slitování s Pavlem Čurdou. „Neohrabanej? Arogantní čuně je to! Úplně ho vidím, jak si myslí, že když má prachy a o něčem rozhoduje, může si dovolit všechno!" Zhruba tak reagovaly i ty, od kterých bych to nečekal - vlně zaoceánské korektnosti se jinak docela rády zasmějí. V případě Čurdy šly najednou žerty stranou.

Existuje mnoho paralelních světů, o nichž je dobré něco vědět, abychom se vyhnuli možným nedorozuměním. Co je pro jednoho trampolínou ke vtipkování, může být pro jiného zraňující téma, se kterým ho pojí nepříjemné zážitky. Budeme rádi, když se nám podaří i nadále takové „další vesmíry" přibližovat, ideálně pomocí osobních příběhů.

Ani v INSTINKTU, který právě držíte v ruce, o ně není nouze. Přejeme vám inspirativní čtení!

Marek Šálek
Hlavní editor 

tiskni pošli diskuse (0) příspěvků