Editorial

19.08.2014, Instinkt č. 34/2014, autor: Jana Víšková

Milí čtenáři,

prý potřebujeme provokaci. Příval impulzů všeho druhu otupil náš sluch, zrak i mysl a způsobil, že ty normální, úplně přirozené věci už nějak nevnímáme. A tak na nás třeba zpěváci v touze po slávě nasazují sebezničující chraplák - protože jen málokdo má to štěstí jako Lucie Bílá, aby mu romské geny daly pořádný hlas bez manýr. Hlasovou trenérku Ivanu Vostárkovou jste do teď možná neznali. Jsem si ale jistá, že po přečtení rozhovoru s ní na ni budete myslet velmi často. Prakticky vždy, když otevřete pusu. A bude to dobře. Jen je v tomhle případě obzvlášť velká škoda, že INSTINKT neodebírají povinně čeští politici...

To on je jiný případ. Je to pan Hlas. Žijeme s ním, je s námi, když koukáme na televizi, jdeme do kina, do divadla. Aniž bychom si toho nějak zvlášť všímali, prožíváme s ním horory i pohádky, divočinu i selanku, smích i bolest. Seznam rolí Miroslava Táborského vypadá delší než deseti jiných českých herců dohromady. On sám by to patrně s nadhledem glosoval, že oni si prostě jen nevzali hypotéku. V každém případě je tento „nejznámější neznámý herec" člověk s mimořádným darem od toho nahoře. Svým hlasem tentokrát promluvil zcela mimo scénář, jenom sám za sebe. O tom, jak měl při vší smůle v poslední době vlastně štěstí a jaké martyrium si můžete ušetřit, když vám z jeho vyprávění na následujících stránkách utkví jedno slovo: neodkládat.

A mocným hlasem promlouvají i další aktéři tohoto INSTINKTU: například často vysmívaná romantika - oblíbená droga přinejmenším pro půlku naší planety. Její konzumaci ale doporučují odborníci v množství větším než malém. A když to říkají doktoři... Silnější nátury ale budou slyšet spíš na Pohotovost pro masochisty - jak překřtili filmoví fanoušci nový televizní seriál s Clivem Owenem v jeho možná životní roli. Po večeru stráveném s tímhle „doktorem bez hranic" prý budete mít nutkání jít ze sebe spláchnout kapky zasychající krve... Hlasitě na sebe v minulých dnech upozornili i příznivci méně temné zábavy. To když celkem neznámý osmnáctiletý kluk přešel po šňůře nad propastí v pražské Šárce, a ukázal tak světu, jak se v Česku uchytil nový fenomén zvaný slackline.

A tak bychom mohli pokračovat dál, mnohem lepší ale bude, když sami zjistíte, které téma z tohoto vydání INSTINKTU vám zní nejlíp, která osobnost vám má co říct. Ani s tím nejdokonalejším hlasem se však mluvení nemá přehánět. Jak řekl už dávno jeden celkem neznámý řecký básník: „Ticho je nejvyšším stupněm moudrosti."

Tak ať máte klid na čtení a sílu se ozvat, když je třeba.

Jana Víšková
Šéfredaktorka 

tiskni pošli diskuse (0) příspěvků