Editorial

15.04.2014, Instinkt č. 16/2014

Brokolice, naděje a hluboký výstřih

Chcete tady být do stovky? Nebo dokonce do sto dvaceti?

Děti, které se dnes rodí, se takového věku prý budou dožívat běžně - ať se jim to líbí, anebo ne. Když jsme ale během přípravy tématu tohoto INSTINKTU zjistili, že tu šanci máme díky zdravějšímu způsobu života reálně už i my - současní čtyřicátníci -, žádnou vlnu nadšení to nevyvolalo. V podstatě jsme se rozdělili na dva tábory: jedni přijali myšlenku dlouhověkosti vstřícně tak nějak automaticky - asi podvědomě zapracoval pocit, že mít něčeho víc je vždycky lepší.

Našli se ale kolegové, které ta reálná možnost odradila. Proč? Protože teď si život užíváme, pořád je co poznávat a dohromady nic nás nebolí. Snad jen kocovinu snášíme dramaticky hůř než dřív, ale tomu se dá předejít. Zato desítky let života ve slábnoucím těle, se všemi jeho postupnými „poruchami" a neúprosným vlivem na psychiku při dosahování rekordů v dlouhověkosti přeskočit rozhodně nelze. Nebo se už dnes dychtivě těšíte na každodenní život mezi vašimi řekněme devadesátými a stodesátými narozeninami?

Jenže jak to tak vypadá, když se o sebe budeme alespoň trochu starat a využívat možnosti doby, bude naše tělo po těch dvacet či třicet let „navíc" v nesrovnatelně lepší kondici, než jakou máme zafixovanou pro dnešní generaci staroušků. Nebudeme o desítky let déle staří, ale hodně roků déle mladí. Otázkou je, jak ten dlouhý život zvládne naše hlava. Tedy, nestyďme se to říct na rovinu, duše.

Když se podívám, jak si prodloužila mládí třeba herečka Zdena Studenková, jaká energie, nadhled a vtip z ní stále srší, nemám strach. Čeští filmoví producenti teď sice starším, i když krásným ženám moc nepřejí, mladší a báječní muži ale naštěstí ano.

Takže kdopak by se stovky bál!

Jana Víšková 
Šéfredaktorka 

tiskni pošli diskuse (1) příspěvekCo vy na to?

Chtěli byste se dožít 100 let?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.

Setkali jste se někdy ve svém okolí s maniodepresí (bipolární poruchou)?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.


Dnešní sudoku

klikněte pro zvětšení