Editorial

24.06.2015, Instinkt č. 26-27/2015, autor: Jana Víšková

Vidět za roh

Svou ženu bodl osmatřicetkrát nožem a několikrát praštil do hlavy lahví od whisky. Ona skončila na hřbitově, on ve vězení - žádná pochybnost o pachateli jako v případech, o kterých píšeme v hlavním tématu tohoto vydání. Jednoho mladého muže prostě chytil amok, že si jeho partnerka přilepšuje k mateřské pronájmem svého těla, a jejich tříletý syn tak během pár minut přišel o oba rodiče. Pro novináře něco jako výhra v loterii - zájem nejsledovanější televize zaručen, stejně jako dostatek materiálu na pokračování příběhu, které si divák Novák žádá. A když pak navíc soud svěří dítě oběti do péče rodičům vraha...
Je to zhruba patnáct let a já měla tehdy jako čerstvě vycepovaná reportérka jasno: natočit plačící matku zavražděné, naléhavý komentář doplnit jímavými záběry hrobu a vše dovršit pohledem na dům, kde teď bude ten nebohý chlapec žít. Když večer usedl národ před své elektronické oltáře, mohl se spravedlivě rozhořčit: když někdo vychová vraha, jak může dostat další dítě do péče?! Měli ho dostat rodiče oběti!
Rychle se ukázalo, že zatímco rodiče pachatele byli slušní a rozhodně trpící lidé, kteří nemohou za to, že jejich dospělému synovi zcela bez varování přeskočilo, rodiče oběti podle všeho vůbec nebyli bez problémů a na prostituování své dcery měli svůj díl. Do smrti si budu pamatovat, jak může člověk ublížit, když dělá závěry bez znalosti souvislostí, bez domýšlení celku.
A pak jdete na kurz, kde slibují, že naučí kreslit úplně každého. Jen prý musíte potlačit návyk dospělých dívat se na věci v celku a naučit se zase vidět svět jako děti - přes detaily. Stačil den a půl rafinovaného cvičení mozku a z těžko identifikovatelného skřítka, vypoceného na začátku kurzu, se stal ďábelsky dokonalý Jack Nicholson. Jak můžete vidět v reportáži tohoto čísla, kolegyně Kateřina Pokorná se naučila malovat dokonce za pár hodin - musela ovšem úplně odpojit svou racionální část mozku a dát nevídanou svobodu té kreativní. A pak se v tom vyznejte. Žádné instantní rady do života vám INSTINKT dávat nebude, ale spoustu chytrého čtení vám můžeme zaručit.

Hezké léto

Jana Víšková
Šéfredaktorka 

tiskni pošli diskuse (1) příspěvekCo vy na to?

Myslíte si, že verdikty českých soudů ovlivňuje, jak bohatý je obžalovaný?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.

Setkali jste se někdy v práci se šikanou?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.


Dnešní sudoku

klikněte pro zvětšení