Editorial

04.08.2015, Instinkt č. 32/2015

Na kus řeči u prádla

Výzva „Jdi pověsit prádlo" znamenala za mého dětství dobrodružství. Musel jsem popadnout velký koš a vyrazit s ním do sklepa. Cesta ke společné sušárně byla plná nástrah. Člověk za tmy šátral po zdi a hledal otočný vypínač, jenž měl své stařecké vrtochy a někdy spolupracoval, jindy ne. Pak bylo třeba odemknout těžké dveře, za kterými byly další temné kouty. Pověsit na šňůry se nedalo zdaleka všechno. Aby nás sousedi nepomluvili! Společná sklepní sušárna byla totiž i místem setkávání. Babičky a maminky zde probraly, co je nového, vyměnily si recepty, postěžovaly na zlobivé kluky...Výhodami i nevýhodami podobných, byť modernějších společných prostor v nových co-housingových projektech se zabývá v tomto čísle kolegyně Radka Smejkalová. Po polistopadových letech, kdy slovo kolektivní mělo až hanlivý přídech, se doba totiž mění a přibývá mladých, pro které je sdílení čehokoli trendy. Profitovat z toho možná brzy budou moci i ti starší.
Cesta na Západ! Hned jak padla železná opona, vyrazili jsme jako studenti stopem do vysněné Paříže. Dva kluci, jedna holka a kytara. S tou si chtěl kamarád (dnes učitel hudby na jednom z nejprestižnějších českých gymnázií) přivydělávat. Nevytáhl ji z pouzdra. Zato na to, jak jsme spali v Latinské čtvrti na koleji na zemi s půlkou těla v malém pokojíčku a půlkou na toaletě, nikdy nezapomeneme. Cesta mladých českých hudebníků Adama a Lenny do Velkého světa vypadá úplně jinak. Držím jim palce. O jejich snaze prosadit se v tvrdém konkurenčním prostředí v Londýně a Los Angeles si můžete počíst v rozhovoru Honzy Dědka.
Hned tři vozíčkáře máme v tomto čísle. Schválně. Pomáhat je třeba. A když se u toho můžete vykoupat v teplé Vltavě nebo hrabat kdesi v Asii v rozvrzaném, stokrát posvařovaném trabantu, tak proč ne. Už jste dnes udělali nějaký dobrý skutek? Třeba vás inspirují články o dobrodružstvích mladých zamilovaných cestovatelů Dana Přibáně a Dominiky Gawliczkové nebo plavkyně Lucie Leišové.

Přeji hezké počtení 

David Steiner
Hlavní editor

tiskni pošli diskuse (0) příspěvkůCo vy na to?

Dokázali byste sdílet domácnost s dalšími rodinami?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.

Jezdíte na letní prázdniny mimo Evropu?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.


Dnešní sudoku

klikněte pro zvětšení