Editorial

16.12.2014, Instinkt č. 51-52/2014, autor: Jana Víšková

Jak si správně přát

Svítící svět. Můj vysněný dárek v dětství. Tedy nejdřív jsem si přála být éterická jako Rusalka a tančit tak lehce, jako bych se ani nedotýkala země, abych mohla být baletka, až budu velká - když už se mě na to pořád ptali. Už po prvních hodinách školního tělocviku jsem ale z protočených panenek spolužáků začínala chápat, že svoje přednosti budu muset hledat jinde. Jako zoufale neohrabané dítě, největší z celé třídy, jsem se pravidelně (a zcela zbytečně) pokoušela vyšplhat, přeskočit kozu, udělat výmyk, bruslit, a dokonce i dodat ladnost pohybu v lidové škole umění. Jediné, kam jsem to v tomto oboru kdy dotáhla, byla nemocniční sádrovna. Bylo načase změnit zaměření. Být spíš chytrá než šikovná.

Učit se o světě z totalitních učebnic a placatých map byla však nuda. Stejně se nedalo jet dál než na Slovensko, takže motivace nula. A pak jsem jednou uviděla věc v socialistické domácnosti mimořádně vzácnou. Svítící glóbus. A měla jsem pocit, že ten svět venku fakt existuje. A navíc je tak neuvěřitelně barevný. Už když byl ten nepochybně dovozový kousek zhasnutý, chtěla jsem hladit šťavnatou zeleň nížin, dechberoucí modř oceánů, dojímající okr vyprahlých pustin. A když se rozsvítil, objevily se barevné státečky, každý v jiném odstínu pastelových tónů. Proti šedivé realitě normalizačního Československa to byl mejdan v Las Vegas.

Rodiče ho ale buď nesehnali, nebo jej považovali za hloupost, zkrátka každý rok byly kamaše, roláky, tílka a palčáky, a když se podařila i panenka s loknami a křeček, postupně jsem na obsesi pro svítící svět zapomněla. A vzpomněla si až teď, kdy jsme pro vás připravovali hlavní téma tohoto čísla s názvem Marné toužení. Odpovědí na obligátní otázku, jaký nejkrásnější dárek slavné osobnosti dostaly pod stromeček, najdete všude dost. Věříme ale, že vás daleko víc zaujmou jejich tajné sny, které se jim nikdy nesplnily, nebo si na to musely zatraceně dlouho počkat. A věřím, že i vy máte svá nesplněná přání z dětství, o kterých byste mohli vyprávět, často daleko zajímavější než leckterá celebrita. Napište nám o nich. Ty nejlepší příběhy rádi zveřejníme a odměníme. Nebo se odměňte sami. Pořiďte si konečně ten dárek. Jsou přece Vánoce.

Tak šťastné a veselé.

P. S.: Já si ten svítící glóbus už zařídila. Přála jsem si ho od maminky ke třiatřicetinám. A i když jsem už mezitím viděla kus skutečného světa, ten svítící kus plastu z Číny mě bavit nepřestal.  

Jana Víšková
Šéfredaktorka 

tiskni pošli diskuse (0) příspěvkůCo vy na to?

Čtete svým dětem nebo vnoučatům pohádky?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.

Vzali jste si někdy půjčku na nákup vánočních dárků?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.


Dnešní sudoku

klikněte pro zvětšení