Editorial

24.11.2015, Instinkt č. 48/2015

Příklad nemá řešení

Z bodu A vyjel osobní vlak plný lidí, kteří vymýšlejí slovní úlohy z matematiky. Z bodu B vyjel nákladní vlak se semtexem. Jak se jmenuje kočka průvodčího osobáku a co dolétlo dál - kalkulačka, nebo záchranná brzda?
Zhruba tak zní jediná slovní úloha, která by uspokojila mou žízeň po pomstě doutnající od dětských let až dodnes, kdy nad absurdními mikropříběhy lidí posedlých skládáním cihel a výlety v různých dopravních prostředcích sedávají moje dcery. Pořád si vzpomínám na moment, kdy se mi jasná a přehledná krajina elementární algebry zatáhla mlhou slov. Jaký proboha dělník a na co bude ten příkop? Proč pan Novák napouští bazén metr pod okraj? Co sem motáte zásobování betonárky - navalte přehlednou rovnici!
A zatímco do matematiky v jednu chvíli nečekána nezvána vtrhla čeština, došlo i k logickému protiútoku. Do gramatiky se, už nevím ve které třídě, vecpaly grafy v podobě nechvalně známého větného rozboru nástroje, který umí romantické souvětí o svítání na blatech rozmasakrovat na sérii šipek a záludných zkratek jako PkN, 4. p., m. r., j. č. Slovy majora Šebka z Pelíšků: „Komu tím prospějete?!"
Zatímco naše redaktorka Radka si při návratu do školních lavic své staré základky na stranách 24-29 dost libovala, já musím říct, že jsem za pětadvacet let od osmé třídy došla k pevnému přesvědčení, že některé části osnov základního vzdělání vznikly pouze pro sadistickou potěchu kantorů. Byť potěchu poměrně nedomyšlenou, protože kdo někdy viděl stůl plný učitelů a učitelek po třídních schůzkách ve vinárně u školy, tomu je jasné, že děti tu nejsou jedinou obětí. Ledaže by učitelský sbor v tu chvíli do praxe uváděl úlohu: Fyzikář vypije za hodinu šest piv, češtinářka čtyři vodky, osazenstvo kabinetu matematiky dohromady tři sedmičky tokaje. Kolik panáků koupil angličtinář řediteli, aby se zbavil účasti na školním výletu do Terezína, a bude zítra více než 50 % hodin suplovaných? 

Lenka Tréglová
Zástupkyně šéfredaktorky 

tiskni pošli diskuse (1) příspěvekCo vy na to?

Dokázali byste přežít po přírodní katastrofě – bez výdobytků moderní doby?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.

Pochválily vás někdy děti za dovednosti, které samy nezvládají?

Ano

Ne


Výsledky se zobrazí po hlasování.


Dnešní sudoku

klikněte pro zvětšení


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.